30 Fakte Interesante për Coca-Cola

Coca-Cola ose Cola, është një pije freskuese e gazuar që prodhohet nga kompania Coca-Cola.

7 Min Lexim
30 Fakte Interesante për Coca-Cola

Coca-Cola nuk do të dalë kurrë nga moda.

Whitney Port

Fillimisht ishte menduar si një patentë ilaçesh , por më vonë u ndryshua në një pije me sheqer. Hidhini një sy më poshtë për 30 fakte të tjera argëtuese dhe magjepsëse rreth pijes më të famshme në botë.

#1 Coca-Cola u shpik në fund të shekullit të 19-të nga John Pemberton dhe u ble nga biznesmeni Asa Griggs Candler, taktikat e marketingut të të cilit e çuan Coca-Cola në dominimin e saj në tregun botëror të pijeve joalkoolike përgjatë shekullit të 20-të.

#2 Emri i pijes i referohet dy prej përbërësve të saj origjinalë, të cilët ishin arra koala, një burim i kafeinës dhe gjethet e kokës.

#3 Formula aktuale mbetet një sekret tregtar, megjithëse janë publikuar një sërë recetash dhe argëtimesh eksperimentale të raportuara.

#4 Kompania Coca-Cola prodhon koncentrat, e cila më pas u shitet shisheve të licencuara të në të gjithë botën.

#5 Janë shishet e Coca-Cola, të cilët kanë kontrata ekskluzive territori me kompaninë, prodhojnë produktin e përfunduar në kanaçe dhe shishe nga koncentrati, në kombinim me ujë të filtruar dhe ëmbëlsues.

#6 Kompania Coca-Cola shet gjithashtu koncentrat për shatërvanët e gazit të restoranteve kryesore dhe distributorëve të shërbimeve ushqimore.

#7 Bazuar në studimin “Best Global Brand” të Interbrand të vitit 2015, Coca-Cola ishte marka e tretë më e vlefshme në botë, pas Apple dhe Google.

#8 Në vitin 2013, produktet e coca-cola-së u shitën në mbi 200 vende të botës, me konsumatorët që pinin më shumë se 1.8 miliardë servione pijesh të kompanisë çdo ditë.

#9 Megjithëse farmacisti amerikan John S. Pemberton shpiku Coca-Cola në 1886, llogaritari i tij, Frank Robinson shpiku emrin. Robinson kishte një dorëshkrim të bukur dhe shkrimi i tij i lulëzuar përdoret ende sot.

#10 Coca-Cola fillimisht u tregtua si një tonik nervor që lehtëson lodhjen.Faktike.com

ETIKETA: ,
Shpërndaje artikullin